Na ndiqni ne

Në Shqipëri

Rikthehen përsëri reshjet intensive, këto janë zonat që rrezikojnë të përmbyten

loading...

Instituti i Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit jep të dhënat e fundit lidhur me situatën e motit dhe zonat që rrezikojnë përmbytjen.

Pasditen e sotme, e martë, deri nesër në mesditë priten reshje mesatare. Në shumicën e qarqeve ato do të jenë lokalisht intensive, duke u shoqëruar edhe me shtrëngata, deri lokalisht shumë intensive në qarkun e Vlorës, siç tregohet në tabelë, respektivisht për secilin qark.

Në zonat malore priten reshje dëbore në 400 metër mbi nivelin e detit. Në zona të kufizuara edhe më poshtë se ky nivel. Nesër pasdite, e mërkurë, reshjet do të bëhen të dobëta.

Në rastin e reshjeve të dëborës, 1 mm reshje=1 cm dëborë e re.

Ditën e nesërme, e mërkurë temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë në bregdet: 6- 11; në vendet e ulëta 4- 9 dhe në vendet malore: -1- 5 °C.

Ditën e sotme pritet të fryjë e lehtë deri mesatare, por e fortë në bregdetin jugor, ndërsa nesër pritet të fryjë e lehtë deri mesatare.

Parashikim për përmbytje

Nga llogaritjet hidrologjike të IGJEUM, rezulton se ditën e sotme dhe nesër, në basenin e Lumit Vjosa do të ketë rritje të prurjeve dhe niveleve. Prurjet më të larta nga drejtimi i Lumenjve Drinos dhe Shushica do të jenë përgjatë ditës së sotme, ndërsa në pjesën e poshtme fushore të Lumit Vjosa, prurjet dhe nivelet më të larta do të vërehen përgjatë të ditës së nesërme. Rritje të prurjeve dhe niveleve përgjatë dy ditëve në vazhdim do të kenë edhe lumenjtë Drin, Buna dhe liqeni i Shkodrës.

Lumenjtë e tjerë në të gjithë territorin do të kenë rritje të prurjeve dhe niveleve, por nuk paraqesin rrezik.

Ky informacion do të përditësohet nga IGJEUM sipas llogaritjeve të ardhshme dhe do të njoftoheni për çdo ndryshim në parashikimin e përmbytjeve.

Loading...
Sponsor

Te Fundit

Tech9 hours ago

Kjo risi e fundit e WhatsApp me siguri do t’ju pëlqejë!

loading... “WhatsApp”një nga aplikacionet më të përdorura për komunikimin dhe shpesh herë sjell risi duke u përmirësuar dhe duke bërë...

Të Padëgjuara9 hours ago

Bli shtëpi, merr gruan falas… Oferta që do ju bëjë të qeshni me lot

loading... Çfarë do të thoni nëse përmes një shpallje iu ofrohet një shtëpi dhe një grua për vetëm 76 mijë...

Lart e Poshtë10 hours ago

Horoskopi i ditës së enjte, 22 shkurt 2018

loading... Dashi Prano kompromiset në qoftë se je në çift, ndonjëherë duhet të jepni më shumë nga vetja për të...

Lart e Poshtë13 hours ago

Kujdes! Këto janë pyetjet që nuk duhet t’i bëni një beqari

loading... Disa pyetje janë shumë të sikletshme. Po flasim, pikërisht për beqarët të cilët nuk duhet t’ju bëni këto pyetje,...

Të Padëgjuara13 hours ago

Sheh në ëndërr sikur bie nga një lartësi apo pengohesh nga diçka? Ja përgjigja

loading... Ke ëndërruar ndonjëherë sikur bie nga një lartësi apo pengohesh nga diçka? Të ndodh shpesh të shohësh në ëndërr...

Të Padëgjuara14 hours ago

Pse femrat zgjedhin për burrë dikë më të madh se vetja?

loading... Është e qartë që shumica e femrave zgjedhin për shokun e tyre të jetës dikë që është më i...

Në Botë16 hours ago

Gruaja xheloze, i pret burrit organin gjenital dhe ia hedh në tualet

loading... Dyshimi se burri kishte një lidhje jashtëmartesore, bëri që bashkëshortja e tij të ndërmarrë një veprim ekstrem. Ajo i...

Në Shqipëri16 hours ago

Përndiqte vajzën në Tiranë, arrestohet Laçjani 42 vjeç

loading... Një 42-vjeçar nga Laçi është arrestuar këtë të martë në Tiranë, pas kallëzimit të një vajze për përndjekje. Në...

Në Shqipëri16 hours ago

Tiranë: U vetëhelmua, humb jetën në spital adoleshentja

loading... Një 17-vjeçare ka gjetur vdekjen në spitalin “Nënë Tereza” në kryeqytet këtë të mërkurë pasi sipas policisë, dyshohet se...

Të Famshëm21 hours ago

Kejvina Kthella prezanton ‘vëllanë’ e saj homoseksual (Foto)

loading... Ajo është një nga femrat më të dëshiruara nga meshkujt shqiptarë dhe është e sigurt që shumë prej tyre...

Sponsor
Loading...
Sponsor

Copyright © 2017 BULEVARDI.NET