Na ndiqni ne

Në Botë

Përkthen me “Google Translate”, porosit gabimisht 15 mijë vezë

loading...

A mund të quhet gabim gjetja e 15 mijë vezëve për të ushqyer atletët e uritur norvegjezë në Olimpiadën Dimërore në Korenë e Jugut.

Po mund të quhet, nëse përdorni “Google Translate” për të përkthyer kërkesën për vezë në gjuhën koreane dhe ta dërgosh direkt më pas në një supermarket lokal.

Ky është gabimi që ka bërë kuzhina për ekipin olimpik të Norvegjisë, duke marrë mbrapa 15 mijë vezë, kur kishte ndërmend të porosiste vetëm 1500.

Shefat ia hodhën fajin një gabimi në përkthim. Shefi Stale Johansen i tha gazetës norvegjeze Aftenposten se për fat të mirë ekipi ishte në gjendje të kthente në supermarket sërish 13.500 vezët e mbetur suficit.

Nuk është e qartë se si ndodhi gabimi, por gazetari korean i BBC-së, David Cann, thotë se gjuha koreane ka një sistem tjetër të numërimit dhe një fjalë mund të ketë kontribuar te gabimi në fjalë.

Ja dhe dallimi midis drejtshkrimit të 1.500 dhe 15.000 vezëve në gjuhën koreane:

Tore Ovrebo, kreu i ekipit norvegjez, duket se pajtohet. “Ishte një zero shtesë në kërkesë- kështu që nga 1,500 u bënë 15,000”, tha ai në një konferencë për shtyp nga Pyeongchang të enjten, duke shtuar se nuk ishte ndonjë “çështje e madhe”.

Norvegjia ka dërguar 109 atletë për të konkurruar në Lojërat Dimërore. Rasti u raportua për herë të parë në vend javën e kaluar, por vetëm tani ka tërhequr vëmendjen ndërkombëtare.

Loading...
Sponsor

Te Fundit

Lart e Poshtë3 hours ago

Kujdes! Këto janë pyetjet që nuk duhet t’i bëni një beqari

loading... Disa pyetje janë shumë të sikletshme. Po flasim, pikërisht për beqarët të cilët nuk duhet t’ju bëni këto pyetje,...

Të Padëgjuara3 hours ago

Sheh në ëndërr sikur bie nga një lartësi apo pengohesh nga diçka? Ja përgjigja

loading... Ke ëndërruar ndonjëherë sikur bie nga një lartësi apo pengohesh nga diçka? Të ndodh shpesh të shohësh në ëndërr...

Të Padëgjuara4 hours ago

Pse femrat zgjedhin për burrë dikë më të madh se vetja?

loading... Është e qartë që shumica e femrave zgjedhin për shokun e tyre të jetës dikë që është më i...

Në Botë6 hours ago

Gruaja xheloze, i pret burrit organin gjenital dhe ia hedh në tualet

loading... Dyshimi se burri kishte një lidhje jashtëmartesore, bëri që bashkëshortja e tij të ndërmarrë një veprim ekstrem. Ajo i...

Në Shqipëri6 hours ago

Përndiqte vajzën në Tiranë, arrestohet Laçjani 42 vjeç

loading... Një 42-vjeçar nga Laçi është arrestuar këtë të martë në Tiranë, pas kallëzimit të një vajze për përndjekje. Në...

Në Shqipëri6 hours ago

Tiranë: U vetëhelmua, humb jetën në spital adoleshentja

loading... Një 17-vjeçare ka gjetur vdekjen në spitalin “Nënë Tereza” në kryeqytet këtë të mërkurë pasi sipas policisë, dyshohet se...

Të Famshëm12 hours ago

Kejvina Kthella prezanton ‘vëllanë’ e saj homoseksual (Foto)

loading... Ajo është një nga femrat më të dëshiruara nga meshkujt shqiptarë dhe është e sigurt që shumë prej tyre...

Në Botë15 hours ago

Nëna vret burrin, dy fëmijët dhe veten, zbulohet lidhja me “Dëshmitarët e Jehovait” (Foto)

loading... Një ngjarje e rëndë ka tronditur Michiganin. Një nënë ka vrarë ​​bashkëshortin e saj, dy fëmijët e rritur dhe...

Të Famshëm15 hours ago

Xhensila dhe Besi japin të shtunën lajmin e madh?!

loading... E shtuna që lamë pas riktheu Arbana Osmanin në ekran me sezonin e dytë të ‘Dua të të bëj...

Shnet & Pare15 hours ago

Çfarë është lemza dhe si ta ndalojmë atë?

loading... Shurupet kundër kollës dhe trajtimet tjera mund ta qetësojnë gjendjen, por ju gjithmonë duhet vizituar mjekun e përgjithshëm nëse...

Sponsor
Loading...
Sponsor

Copyright © 2017 BULEVARDI.NET