Na ndiqni ne

Në Botë

Ngacmimet seksuale në Haxh, gratë myslimane nisin denoncimet

loading...

Gratë myslimane kanë nisur të grumbullojnë hashtag për të ndarë përvojat e tyre të ngacmimeve seksuale gjatë pelegrinazhit të haxhit dhe në mjedise të tjera fetare.

Hashtagu që ato janë duke e përdorur është #Mosquemetoo, i cili ka filluar në rrjetin social Twitter, me të vetmen arsye për të denoncuar ngacmimet seksuale të grave myslimane gjatë pelegrinazhit në Haxh.

#Mosquemetoo ka filluar nga feministja dhe gazetarja egjiptiane amerikane, Mona Eltaway,e cila ka ndarë përvojat e saj në mediat sociale.

Ajo fillimisht foli për sulmin seksual gjatë pelegrinazhit të haxhit në moshën 15 vjeçare.

Hashtagët, #MeToo dhe #BalanceTonPorc është bërë një nga trendet kryesore në Twitter Farsi.

Ajo ka nxitur shumë gra që të tregojnë historitë e tyre kur janë prekur në turmë gjatë pelegrinazhit.

Rreth dy milionë myslimanë angazhohen për haxh në qytetin e shenjtë të Mekës çdo vit.

Shumë gra kanë sfiduar gjithashtu idenë se veshja e hixhabit i mban gratë të sigurta nga sulmet dhe ngacmimet.

Në Islam gratë inkurajohen që të mbulojnë flokët dhe trupin e tyre në publik në mënyrë që të ruajnë ndershmërinë dhe të mbajnë veten të sigurt nga vëmendja e meshkujve dhe nga ngacmimet dhe sulmet.

Në janar gratë në kryeqytetin iranian Teheran hoqën hixhabin e tyre në shenjë proteste ndaj kodit të detyrueshëm islamik të vendit.

Loading...
Reklamë

Kliko për të komentuar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sponsor

Te Fundit

Lart e Poshtë3 hours ago

Kujdes! Këto janë pyetjet që nuk duhet t’i bëni një beqari

loading... Disa pyetje janë shumë të sikletshme. Po flasim, pikërisht për beqarët të cilët nuk duhet t’ju bëni këto pyetje,...

Të Padëgjuara3 hours ago

Sheh në ëndërr sikur bie nga një lartësi apo pengohesh nga diçka? Ja përgjigja

loading... Ke ëndërruar ndonjëherë sikur bie nga një lartësi apo pengohesh nga diçka? Të ndodh shpesh të shohësh në ëndërr...

Të Padëgjuara4 hours ago

Pse femrat zgjedhin për burrë dikë më të madh se vetja?

loading... Është e qartë që shumica e femrave zgjedhin për shokun e tyre të jetës dikë që është më i...

Në Botë6 hours ago

Gruaja xheloze, i pret burrit organin gjenital dhe ia hedh në tualet

loading... Dyshimi se burri kishte një lidhje jashtëmartesore, bëri që bashkëshortja e tij të ndërmarrë një veprim ekstrem. Ajo i...

Në Shqipëri6 hours ago

Përndiqte vajzën në Tiranë, arrestohet Laçjani 42 vjeç

loading... Një 42-vjeçar nga Laçi është arrestuar këtë të martë në Tiranë, pas kallëzimit të një vajze për përndjekje. Në...

Në Shqipëri6 hours ago

Tiranë: U vetëhelmua, humb jetën në spital adoleshentja

loading... Një 17-vjeçare ka gjetur vdekjen në spitalin “Nënë Tereza” në kryeqytet këtë të mërkurë pasi sipas policisë, dyshohet se...

Të Famshëm12 hours ago

Kejvina Kthella prezanton ‘vëllanë’ e saj homoseksual (Foto)

loading... Ajo është një nga femrat më të dëshiruara nga meshkujt shqiptarë dhe është e sigurt që shumë prej tyre...

Në Botë15 hours ago

Nëna vret burrin, dy fëmijët dhe veten, zbulohet lidhja me “Dëshmitarët e Jehovait” (Foto)

loading... Një ngjarje e rëndë ka tronditur Michiganin. Një nënë ka vrarë ​​bashkëshortin e saj, dy fëmijët e rritur dhe...

Të Famshëm15 hours ago

Xhensila dhe Besi japin të shtunën lajmin e madh?!

loading... E shtuna që lamë pas riktheu Arbana Osmanin në ekran me sezonin e dytë të ‘Dua të të bëj...

Shnet & Pare15 hours ago

Çfarë është lemza dhe si ta ndalojmë atë?

loading... Shurupet kundër kollës dhe trajtimet tjera mund ta qetësojnë gjendjen, por ju gjithmonë duhet vizituar mjekun e përgjithshëm nëse...

Sponsor
Loading...
Sponsor

Copyright © 2017 BULEVARDI.NET