Na ndiqni ne

Tech

Facebook mbush 14 vjeç, Mark Zuckerberg: “Kam bërë çdo gabim që mund të ekzistojë!”

loading...

Krijuesi dhe themeluesi i rrjetit social më të përdorur në glob, Facebook, Mark Zuckerberg ka festuar 14 vjetorin e themelimit të kësaj platforme në të gjithë botën.

E për ta festuar siç duhet këtë përvjetor, Mark ka shpërndarë një mesazh të gjatë, ku tregon të gjithë rrugëtimin e tij nga një platformë lokale që përdorej nga studentët, e deri në ditën e sotme që përdoret nga miliarda përdorues.

Ja çfarë shkruan Zuckerberg:

“Sot është ditëlindja e 14-të e Facebook-ut.

Është një moment për të reflektuar se sa larg kemi arritur nga ajo dhoma e fjetjes në Harvard dhe sa larg kemi ende për të shkuar për ta sjellë botën më afër së bashku. Dhe është momenti për të menduar për atë që duhet të bëjmë më mirë.

Nganjëherë njerëzit më pyesin çfarë kam mësuar përgjatë rrugës. Isha 19 vjeç kur nisa Facebook, dhe nuk dija asgjë për ndërtimin e një kompanie apo shërbimin global të internetit. Gjatë viteve unë kam bërë pothuajse çdo gabim që mund të imagjinoni. Kam bërë dhjetëra gabime teknike dhe marrëveshje të këqija. Unë kam besuar njerëzit e gabuar dhe i kam vënë njerëzit e talentuar në pozicione të gabuara. Kam humbur trendet e rëndësishme dhe kam qenë i ngadalshëm ndaj të tjerëve. Unë kam nisur produktin pas produktit që dështoi.

Arsyeja që komuniteti ynë ekziston sot nuk është për shkak se kemi shmangur gabimet.

Është për shkak se ne besojmë se çfarë po bëjmë ka rëndësi mjaftueshëm që të vazhdojmë të përpiqemi të zgjidhim sfidat tona më të mëdha – duke e ditur mirë se do të dështojmë përsëri dhe përsëri, por se është e vetmja rrugë për të bërë progres.

Jemi akoma në fillim të këtij udhëtimi dhe ne do të vazhdojmë të punojmë për t’u përmirësuar. Ky objektiv ka qenë gjithmonë forca jonë, dhe pikërisht këtë vit gjithçka është rreth kësaj.

Sjellja më pranë së bashku me familjet tona dhe miqtë ka rëndësi dhe në këto 14 vjet unë jam krenar për atë që bëjmë dhe mirënjohës që jemi pjesë e diçkaje kaq domethënëse. Është një nder të jem në këtë udhëtim me ju.”

Loading...
Sponsor

Te Fundit

Tech8 hours ago

Kjo risi e fundit e WhatsApp me siguri do t’ju pëlqejë!

loading... “WhatsApp”një nga aplikacionet më të përdorura për komunikimin dhe shpesh herë sjell risi duke u përmirësuar dhe duke bërë...

Të Padëgjuara8 hours ago

Bli shtëpi, merr gruan falas… Oferta që do ju bëjë të qeshni me lot

loading... Çfarë do të thoni nëse përmes një shpallje iu ofrohet një shtëpi dhe një grua për vetëm 76 mijë...

Lart e Poshtë10 hours ago

Horoskopi i ditës së enjte, 22 shkurt 2018

loading... Dashi Prano kompromiset në qoftë se je në çift, ndonjëherë duhet të jepni më shumë nga vetja për të...

Lart e Poshtë13 hours ago

Kujdes! Këto janë pyetjet që nuk duhet t’i bëni një beqari

loading... Disa pyetje janë shumë të sikletshme. Po flasim, pikërisht për beqarët të cilët nuk duhet t’ju bëni këto pyetje,...

Të Padëgjuara13 hours ago

Sheh në ëndërr sikur bie nga një lartësi apo pengohesh nga diçka? Ja përgjigja

loading... Ke ëndërruar ndonjëherë sikur bie nga një lartësi apo pengohesh nga diçka? Të ndodh shpesh të shohësh në ëndërr...

Të Padëgjuara14 hours ago

Pse femrat zgjedhin për burrë dikë më të madh se vetja?

loading... Është e qartë që shumica e femrave zgjedhin për shokun e tyre të jetës dikë që është më i...

Në Botë16 hours ago

Gruaja xheloze, i pret burrit organin gjenital dhe ia hedh në tualet

loading... Dyshimi se burri kishte një lidhje jashtëmartesore, bëri që bashkëshortja e tij të ndërmarrë një veprim ekstrem. Ajo i...

Në Shqipëri16 hours ago

Përndiqte vajzën në Tiranë, arrestohet Laçjani 42 vjeç

loading... Një 42-vjeçar nga Laçi është arrestuar këtë të martë në Tiranë, pas kallëzimit të një vajze për përndjekje. Në...

Në Shqipëri16 hours ago

Tiranë: U vetëhelmua, humb jetën në spital adoleshentja

loading... Një 17-vjeçare ka gjetur vdekjen në spitalin “Nënë Tereza” në kryeqytet këtë të mërkurë pasi sipas policisë, dyshohet se...

Të Famshëm21 hours ago

Kejvina Kthella prezanton ‘vëllanë’ e saj homoseksual (Foto)

loading... Ajo është një nga femrat më të dëshiruara nga meshkujt shqiptarë dhe është e sigurt që shumë prej tyre...

Sponsor
Loading...
Sponsor

Copyright © 2017 BULEVARDI.NET