Na ndiqni ne

Tech

E çuditshme, ky robot ka më shumë të drejta se gratë!

loading...

Zhvillimet e fundit teknologjike, na konfirmojnë edhe njëherë se hapat me të cilat po ecën shkenca dhe teknologjia sot janë thjesht të hatashëm. Sofia, është gruaja e parë robot në botë, që duket dhe vepron mirëfilli si njeri.

E krijuar nga David Hanson, themelues i kompanisë Honson Robotics në Hong Kong që njihet për realizimin e robotëve humanoid që ndërveprojnë dhe sillen njësoj si njerëzit, Sofia ka bërë që kjo risi teknologjike të pushtojë faqet e para të gazetave, revistave dhe kronikave televizive të dedikuara ndaj këtij profili.

Por, tashmë Sofia ka edhe një pasaportë! Po, po e lexuat mirë! Dhe shteti që e ka pajisur me një të tillë, është Arabia Saudite. Ky është vendi i parë në botë që i ofron një roboti një status të barabartë me njerëzit. Dhe për më tepër, ajo ndoshta ka më shumë të drejta se çdo femër tjetër arabe që jeton në një shoqëri ku feja dikton shumë sjellje apo pritshmëri.
Në daljen e parë publike, Sofia përpos entuziasmit, nuk e fshehu edhe kërcënimin që robotët e inteligjencës po i bëjnë njerëzimit sot, duke hapur kështu edhe një debat të madh në fushën e risive teknologjike.

Loading...
Sponsor

Te Fundit

Tech8 hours ago

Kjo risi e fundit e WhatsApp me siguri do t’ju pëlqejë!

loading... “WhatsApp”një nga aplikacionet më të përdorura për komunikimin dhe shpesh herë sjell risi duke u përmirësuar dhe duke bërë...

Të Padëgjuara8 hours ago

Bli shtëpi, merr gruan falas… Oferta që do ju bëjë të qeshni me lot

loading... Çfarë do të thoni nëse përmes një shpallje iu ofrohet një shtëpi dhe një grua për vetëm 76 mijë...

Lart e Poshtë9 hours ago

Horoskopi i ditës së enjte, 22 shkurt 2018

loading... Dashi Prano kompromiset në qoftë se je në çift, ndonjëherë duhet të jepni më shumë nga vetja për të...

Lart e Poshtë12 hours ago

Kujdes! Këto janë pyetjet që nuk duhet t’i bëni një beqari

loading... Disa pyetje janë shumë të sikletshme. Po flasim, pikërisht për beqarët të cilët nuk duhet t’ju bëni këto pyetje,...

Të Padëgjuara13 hours ago

Sheh në ëndërr sikur bie nga një lartësi apo pengohesh nga diçka? Ja përgjigja

loading... Ke ëndërruar ndonjëherë sikur bie nga një lartësi apo pengohesh nga diçka? Të ndodh shpesh të shohësh në ëndërr...

Të Padëgjuara13 hours ago

Pse femrat zgjedhin për burrë dikë më të madh se vetja?

loading... Është e qartë që shumica e femrave zgjedhin për shokun e tyre të jetës dikë që është më i...

Në Botë15 hours ago

Gruaja xheloze, i pret burrit organin gjenital dhe ia hedh në tualet

loading... Dyshimi se burri kishte një lidhje jashtëmartesore, bëri që bashkëshortja e tij të ndërmarrë një veprim ekstrem. Ajo i...

Në Shqipëri15 hours ago

Përndiqte vajzën në Tiranë, arrestohet Laçjani 42 vjeç

loading... Një 42-vjeçar nga Laçi është arrestuar këtë të martë në Tiranë, pas kallëzimit të një vajze për përndjekje. Në...

Në Shqipëri16 hours ago

Tiranë: U vetëhelmua, humb jetën në spital adoleshentja

loading... Një 17-vjeçare ka gjetur vdekjen në spitalin “Nënë Tereza” në kryeqytet këtë të mërkurë pasi sipas policisë, dyshohet se...

Të Famshëm21 hours ago

Kejvina Kthella prezanton ‘vëllanë’ e saj homoseksual (Foto)

loading... Ajo është një nga femrat më të dëshiruara nga meshkujt shqiptarë dhe është e sigurt që shumë prej tyre...

Sponsor
Loading...
Sponsor

Copyright © 2017 BULEVARDI.NET