Na ndiqni ne

Lart e Poshtë

Doni ta bëni një femër për vete? Ju duhet vetëm të …

loading...

Nëse po kërkoni një lidhje afatgjatë, studimet më të fundit ju vijnë në ndihmë. Femrat preferojnë meshkujt që buzëqeshin për lidhje afatgjata, ndërsa meshkuj seriozë për lidhje afatshkurtra.

Pamja e ngrysur e aktorit ikonë, James Dean, mund t’i ketë lënë gratë e asaj kohe pa frymë, por shkenca zbulon një mënyrë të re për të qëndruar në një lidhje afatgjatë dhe ky sekret është buzëqeshja.

Kërkuesit zbuluan se gratë që donin një marrëdhënie afatgjatë, ishin më të interesuara për burra që buzëqeshnin në mënyrë tërheqëse. Femrat gjithashtu i cilësuan si më të besueshëm meshkujt që buzëqeshnin, krahasuar me ata që kishin një shprehje neutrale në fytyrë.

Megjithatë, gratë që kërkonin një marrëdhënie afatshkurtër, nuk e shihnin buzëqeshjen si diçka shumë tërheqëse te një mashkull, thonë psikologët nga Universiteti i Oslos dhe Universiteti Senshu në Japoni.

Burrat që duken si më të besueshëm, janë një opsion më tërheqës për një partneritet afatgjatë, pasi në të përfshihet edhe të bërit prind, thonë kërkuesit.

Por ky tipar i karakterit është më pak i rëndësishëm për një lidhje që mund të zgjasë disa muaj.

“Buzëqeshja është arma e duhur e një mashkulli për të tërhequr femra që duan lidhje afatgjatë, por kjo nuk është e vërtetë për lidhjet afatshkurtra”, thanë hulumtuesit në revistën “Psikologjia evolucionare”.

Gratë janë më të interesuara në faktorë shoqërorë, si besimi që ngjall një mashkull, kur marrin parasysh një lidhje të gjatë, ku mund të përfshihet edhe të qenët prind. Kjo kërkesë e femrave minimizon rrezikun e humbjes së angazhimit nga partneri gjatë shtatzënisë dhe më pas.

Buzëqeshja përbën një avantazh për këdo që projektohet si një partner i mundshëm në një të ardhme të papërcaktuar. Kjo ide u shkon për shtat edhe strategjive tona evolucionare në përzgjedhjen e partnerëve për të qenë prind.

Në pjesën e parë të studimit, 218 grave iu treguan disa foto të burrave që buzëqeshnin dhe disa foto me shprehje fytyre neutrale. Atyre iu kërkua të vlerësonin shkallën e tërheqjes te burrat për një lidhje afatshkurtër ose për një marrëdhënie afatgjatë, si për shembull një martesë e mundshme.

Në pjesën e dytë të studimit, një tjetër grup prej 71 grash, panë një seri fotografish të burrave që buzëqeshnin ose që kishin një sjellje neutrale të fytyrës. Atyre iu kërkua të vlerësonin se sa të besueshëm u dukeshin këta burra dhe sa mashkullorë ishin në sytë e tyre.

Ndërsa fytyrat neutrale u perceptuan si “më mashkullore”, fytyrat e buzëqeshura ishin te “të preferuarat” për nga besimi.

Kërkime të mëparshme të publikuara këtë muaj zbuluan se është e vërtetë se humori mashkullor mund të jetë i parezistueshëm për një grua.

Studimi i Universitetit të Kanzasit zbuloi se sa më tepër përpiqet një burrë të jetë shakaxhi dhe nëse ia del ta bëjë një grua të qeshë, aq më tepër gjasa ka që ajo të jetë e interesuar për ta takuar sërish.

E kundërta nuk është e vërtetë, pasi gratë që kanë humor, nuk perceptohen si shumë tërheqëse nga meshkujt.

Loading...
Sponsor

Te Fundit

Tech9 hours ago

Kjo risi e fundit e WhatsApp me siguri do t’ju pëlqejë!

loading... “WhatsApp”një nga aplikacionet më të përdorura për komunikimin dhe shpesh herë sjell risi duke u përmirësuar dhe duke bërë...

Të Padëgjuara9 hours ago

Bli shtëpi, merr gruan falas… Oferta që do ju bëjë të qeshni me lot

loading... Çfarë do të thoni nëse përmes një shpallje iu ofrohet një shtëpi dhe një grua për vetëm 76 mijë...

Lart e Poshtë10 hours ago

Horoskopi i ditës së enjte, 22 shkurt 2018

loading... Dashi Prano kompromiset në qoftë se je në çift, ndonjëherë duhet të jepni më shumë nga vetja për të...

Lart e Poshtë13 hours ago

Kujdes! Këto janë pyetjet që nuk duhet t’i bëni një beqari

loading... Disa pyetje janë shumë të sikletshme. Po flasim, pikërisht për beqarët të cilët nuk duhet t’ju bëni këto pyetje,...

Të Padëgjuara13 hours ago

Sheh në ëndërr sikur bie nga një lartësi apo pengohesh nga diçka? Ja përgjigja

loading... Ke ëndërruar ndonjëherë sikur bie nga një lartësi apo pengohesh nga diçka? Të ndodh shpesh të shohësh në ëndërr...

Të Padëgjuara14 hours ago

Pse femrat zgjedhin për burrë dikë më të madh se vetja?

loading... Është e qartë që shumica e femrave zgjedhin për shokun e tyre të jetës dikë që është më i...

Në Botë16 hours ago

Gruaja xheloze, i pret burrit organin gjenital dhe ia hedh në tualet

loading... Dyshimi se burri kishte një lidhje jashtëmartesore, bëri që bashkëshortja e tij të ndërmarrë një veprim ekstrem. Ajo i...

Në Shqipëri16 hours ago

Përndiqte vajzën në Tiranë, arrestohet Laçjani 42 vjeç

loading... Një 42-vjeçar nga Laçi është arrestuar këtë të martë në Tiranë, pas kallëzimit të një vajze për përndjekje. Në...

Në Shqipëri16 hours ago

Tiranë: U vetëhelmua, humb jetën në spital adoleshentja

loading... Një 17-vjeçare ka gjetur vdekjen në spitalin “Nënë Tereza” në kryeqytet këtë të mërkurë pasi sipas policisë, dyshohet se...

Të Famshëm22 hours ago

Kejvina Kthella prezanton ‘vëllanë’ e saj homoseksual (Foto)

loading... Ajo është një nga femrat më të dëshiruara nga meshkujt shqiptarë dhe është e sigurt që shumë prej tyre...

Sponsor
Loading...
Sponsor

Copyright © 2017 BULEVARDI.NET