Na ndiqni ne

Të Padëgjuara

Disa fakte interesante që nuk i keni ditur për Shën Valentinin

loading...

Që të dashuruarit të duhen gjithë jetën, nuk mjafton vetëm “Dita e të Dashuruarve”. Janë disa elemente që të bëjnë këtë festë kaq popullore në të gjithë botën.

Ju sjellim disa fakte interesante për “Shën Valentin”.

1. Teoria më e famshme për origjinën e Shën Valentinit është që Perandori Claudius i Dytë nuk kishte dashur që burrat romakë të martoheshin gjatë kohës së luftës. Peshkopi Valentini kishte vepruar kundër dëshirës duke i martuar çiftet fshehurazi. E, pasi që ishte zënë e burgosur, ai nga burgu ia kishte shkruar një letër të dashurës së tij, në fund të së cilës shkruante: ‘Nga Valentini yt’.

2. Bazuar në statistika, rreth 3 për qind e pronarëve të kafshëve shtëpiake iu japin dhurata kafshëve të tyre në Ditën e Shën Valentinit.

3. Çdo vit këmbehen rreth 1 miliard kartolina në Ditën e Shën Valentinit.

4. Beqarët, në disa vende të botës më 14 shkurt mblidhen për t’u argëtuar me njëri-tjetrin.

5. Në Finlandë 14 shkurti shënon ‘Ditën e Shokëve’. Pra, në këtë datë, finlandezët mendojnë për shoqërinë e jo për partnerin.

6. Shumë besojnë që simboli X ishte bërë sinonim i puthjes në epokën e mesjetës. Njerëzit nuk kishin mundur t’i shkruanin emrat e tyre, kishin vizatuar një X, të cilin më pas e kishin puthur, për ta treguar sinqeritetin.

7. Në mesjetë, femrat kishin ngrënë ushqime të çuditshme në Ditën e Shën Valentinit, me qëllim që më pas të ëndërronin për partnerin e tyre të ardhshëm.

8. Në vitin 1537, Mbreti Herny i Gjashtë i Anglisë edhe zyrtarisht e kishte shpallur 14 shkurtin ditë feste për Shën Valentinin.

9. Në vitet e 1800-a, doktorët zakonisht i kishin këshilluar pacientët që të hanin çokollatë, për ta kaluar dhimbjen e shkaktuar nga ndarja me partnerin.

10. Richard Cadbury kishte prodhuar kutinë e parë të çokollatave për Ditën e Shën Valentinit në fund të viteve të 1800-a.

11. Më shumë se 35 milionë kuti çokollate, në formë zemreje, shiten çdo vit në Ditën e Shën Valentinit.

12. 73 për qind e njerëzve që blejnë lule në Ditën e Shën Valentinit janë burra.

14. Sasia e çokollatës që blihet në Ditën e Shën Valentinit kap vlerën e 1 miliard eurove.

17. 220.000 është numri mesatar i propozimeve për martesë që bëhen në Ditën e Shën Valentinit çdo vit.

Loading...
Sponsor

Te Fundit

Tech8 hours ago

Kjo risi e fundit e WhatsApp me siguri do t’ju pëlqejë!

loading... “WhatsApp”një nga aplikacionet më të përdorura për komunikimin dhe shpesh herë sjell risi duke u përmirësuar dhe duke bërë...

Të Padëgjuara9 hours ago

Bli shtëpi, merr gruan falas… Oferta që do ju bëjë të qeshni me lot

loading... Çfarë do të thoni nëse përmes një shpallje iu ofrohet një shtëpi dhe një grua për vetëm 76 mijë...

Lart e Poshtë10 hours ago

Horoskopi i ditës së enjte, 22 shkurt 2018

loading... Dashi Prano kompromiset në qoftë se je në çift, ndonjëherë duhet të jepni më shumë nga vetja për të...

Lart e Poshtë13 hours ago

Kujdes! Këto janë pyetjet që nuk duhet t’i bëni një beqari

loading... Disa pyetje janë shumë të sikletshme. Po flasim, pikërisht për beqarët të cilët nuk duhet t’ju bëni këto pyetje,...

Të Padëgjuara13 hours ago

Sheh në ëndërr sikur bie nga një lartësi apo pengohesh nga diçka? Ja përgjigja

loading... Ke ëndërruar ndonjëherë sikur bie nga një lartësi apo pengohesh nga diçka? Të ndodh shpesh të shohësh në ëndërr...

Të Padëgjuara14 hours ago

Pse femrat zgjedhin për burrë dikë më të madh se vetja?

loading... Është e qartë që shumica e femrave zgjedhin për shokun e tyre të jetës dikë që është më i...

Në Botë16 hours ago

Gruaja xheloze, i pret burrit organin gjenital dhe ia hedh në tualet

loading... Dyshimi se burri kishte një lidhje jashtëmartesore, bëri që bashkëshortja e tij të ndërmarrë një veprim ekstrem. Ajo i...

Në Shqipëri16 hours ago

Përndiqte vajzën në Tiranë, arrestohet Laçjani 42 vjeç

loading... Një 42-vjeçar nga Laçi është arrestuar këtë të martë në Tiranë, pas kallëzimit të një vajze për përndjekje. Në...

Në Shqipëri16 hours ago

Tiranë: U vetëhelmua, humb jetën në spital adoleshentja

loading... Një 17-vjeçare ka gjetur vdekjen në spitalin “Nënë Tereza” në kryeqytet këtë të mërkurë pasi sipas policisë, dyshohet se...

Të Famshëm21 hours ago

Kejvina Kthella prezanton ‘vëllanë’ e saj homoseksual (Foto)

loading... Ajo është një nga femrat më të dëshiruara nga meshkujt shqiptarë dhe është e sigurt që shumë prej tyre...

Sponsor
Loading...
Sponsor

Copyright © 2017 BULEVARDI.NET