Na ndiqni ne

Shnet & Pare

A e dini pse zemrën e kemi në anën e majtë?

loading...

Të gjithë e dimë, madje që në moshë te vogël, se zemrën e kemi ne anën e majtë, por deri me sot, nuk kishte ndonjë shpjegim për këtë fakt. Pse e kemi pikërisht ne anën e majtë?

Në fakt, trupi i njeriut është simetrik vetëm ne anën e jashtme te tij, brenda dominon asimetria. Mbi këtë rregull, zemra ka “gjetur” vend ne anën e majtë.

Për te gjetur një shpjegim ne lidhje me këtë, një ekip kërkuesish spanjollë te Institutit te Neuroshkencës ne Alicante, realizoi një studim qe është botuar ne revistën Nature.

Fillimisht, ne jetën embrionale, te gjitha organet ndodhen ne qendër te trupit. Ne disa invertebrorë, ato vijojnë te qëndrojnë aty, por ne shumë te tjerë, përfshi edhe njeriun, ato spostohen duke u vendosur ne pozicione te ndryshme asimetrike. Kjo shpërndarje asimetrike deri tani mendohej se i detyrohej një tërësie komplekse faktorësh, dhe ne lidhje me zemrën, mendohej se pozicioni i saj përcaktohej nga një seri sinjalesh qe ndodheshin pikërisht ne këtë ane. Por tani, thekson shefi i ekipit, Pais Angela Nieto, arritëm te zbulojmë edhe një tjetër mekanizëm. Janë pikërisht disa gene qe shprehen më shumë ne anën e djathtë duke e shtyrë ne këtë mënyrë zemrën pikërisht ne anën e kundërt.

Eksperimentet e para u kryen ne zogj pule dhe me pas edhe ne disa lloje peshqish. Duke anuluar funksionin e këtyre geneve, ne te gjitha rastet, zemra mbetej ne qendër te trupit.

Shkencëtarët mendojnë se një gjë e tille vlen edhe për organet e tjera dhe vijimi i studimeve ne këtë drejtim, mendohet se do te jete frytdhënës për gjetjen e teknikave te reja qe kundërshtojnë formimin e tumoreve.

Loading...
Sponsor

Te Fundit

Lart e Poshtë12 mins ago

Horoskopi i ditës së enjte, 22 shkurt 2018

loading... Dashi Prano kompromiset në qoftë se je në çift, ndonjëherë duhet të jepni më shumë nga vetja për të...

Lart e Poshtë3 hours ago

Kujdes! Këto janë pyetjet që nuk duhet t’i bëni një beqari

loading... Disa pyetje janë shumë të sikletshme. Po flasim, pikërisht për beqarët të cilët nuk duhet t’ju bëni këto pyetje,...

Të Padëgjuara4 hours ago

Sheh në ëndërr sikur bie nga një lartësi apo pengohesh nga diçka? Ja përgjigja

loading... Ke ëndërruar ndonjëherë sikur bie nga një lartësi apo pengohesh nga diçka? Të ndodh shpesh të shohësh në ëndërr...

Të Padëgjuara4 hours ago

Pse femrat zgjedhin për burrë dikë më të madh se vetja?

loading... Është e qartë që shumica e femrave zgjedhin për shokun e tyre të jetës dikë që është më i...

Në Botë6 hours ago

Gruaja xheloze, i pret burrit organin gjenital dhe ia hedh në tualet

loading... Dyshimi se burri kishte një lidhje jashtëmartesore, bëri që bashkëshortja e tij të ndërmarrë një veprim ekstrem. Ajo i...

Në Shqipëri6 hours ago

Përndiqte vajzën në Tiranë, arrestohet Laçjani 42 vjeç

loading... Një 42-vjeçar nga Laçi është arrestuar këtë të martë në Tiranë, pas kallëzimit të një vajze për përndjekje. Në...

Në Shqipëri7 hours ago

Tiranë: U vetëhelmua, humb jetën në spital adoleshentja

loading... Një 17-vjeçare ka gjetur vdekjen në spitalin “Nënë Tereza” në kryeqytet këtë të mërkurë pasi sipas policisë, dyshohet se...

Të Famshëm12 hours ago

Kejvina Kthella prezanton ‘vëllanë’ e saj homoseksual (Foto)

loading... Ajo është një nga femrat më të dëshiruara nga meshkujt shqiptarë dhe është e sigurt që shumë prej tyre...

Në Botë15 hours ago

Nëna vret burrin, dy fëmijët dhe veten, zbulohet lidhja me “Dëshmitarët e Jehovait” (Foto)

loading... Një ngjarje e rëndë ka tronditur Michiganin. Një nënë ka vrarë ​​bashkëshortin e saj, dy fëmijët e rritur dhe...

Të Famshëm15 hours ago

Xhensila dhe Besi japin të shtunën lajmin e madh?!

loading... E shtuna që lamë pas riktheu Arbana Osmanin në ekran me sezonin e dytë të ‘Dua të të bëj...

Sponsor
Loading...
Sponsor

Copyright © 2017 BULEVARDI.NET