Na ndiqni ne

Të Padëgjuara

10 fakte që nuk i dini rreth martesës

loading...

Ja 10 fakte interesante rreth martesës:

1. Për shkak të punës, martesës, televizionit, internetit, hobive të ndryshme, kujdesit ndaj shtëpisë dhe përgjegjësive familjare, mesatarisht një çift i martuar kalon vetëm 4 minuta në dite se bashku në intimitet.

2. Mbi 75% e personave të cilët martohen me partnere te punës divorcohen përfundimisht.

3. Te martohesh nën moshën 25 vjeç rrit në mënyrë dramatike rrezikun e divorcit. Gjithashtu rreziku i divorcit është më i lartë nëse femra është me e madhe në moshë sesa mashkulli, edhe pse e kundërta nuk është një faktor i fortë.

4. Probabiliteti qe martesa e pare të përfundojë në divorc brenda 5 vjetëve të para është 20%, por probabiliteti që një bashkëjetesë paramartesore të përfundojë në ndarje brenda 5 vjetëve është 49%. Pas 10 vitesh, probabiliteti i divorcit të një martese është 33%, duke e krahasuar me 62% të bashkëjetesës.

5. Përafërsisht 6 miliardë dollarë në të ardhura humben nga bizneset amerikane si rezultat i uljes së produktivitetit të punëtoreve lidhur me vështirësitë e martesës. Te punësuarit, të cilët kanë një martesë te lumtur, rrisin produktivitetin e një kompanie.

6. Martesa ndikon me shumë në nxitjen e kënaqësisë së jetës, sesa atë të parave, seksit apo edhe vetë fëmijëve, thonë psikologët e Universitetit Wake Forest.

7. Më shumë se miqësia, të qeshurat, të folurat, qëndrueshmëria dhe seksi, bashkëshortet mendojnë se besimi është elementi thelbësor për një martesë të lumtur.

8. Një studim 15-vjeçar zbuloi se niveli i lumturisë së një personi para martesës, ishte parashikuesi më i mirë i lumturisë pas martesës. Me fjalë të tjera, martesa nuk të bën automatikisht të lumtur.

9. Mbi 40% e çifteve të martuara në SHBA përfshijnë te paktën një bashkëshort që ka qenë martuar me parë. Deri në 60% të femrave dhe meshkujve të divorcuar martohen serish; shumë prej tyre brenda 5 vjetëve.

10. Rendi i lindjes mund të ndikojë nëse një martesë ka sukses apo dështon. Martesat më të suksesshme janë ato në të cilat motra më e madhe e vëllezërve martohet me vëllanë më të vogël të motrave. Dy të lindur të parë, gjithsesi tentojnë të jenë më agresivë dhe mund të krijojnë nivele të larta të tensionit. Probabiliteti më i madh i divorceve ndodhin kur një fëmijë i vetëm martohet me një tjetër fëmijë të vetëm.

Loading...
Sponsor

Te Fundit

Lart e Poshtë3 hours ago

Kujdes! Këto janë pyetjet që nuk duhet t’i bëni një beqari

loading... Disa pyetje janë shumë të sikletshme. Po flasim, pikërisht për beqarët të cilët nuk duhet t’ju bëni këto pyetje,...

Të Padëgjuara3 hours ago

Sheh në ëndërr sikur bie nga një lartësi apo pengohesh nga diçka? Ja përgjigja

loading... Ke ëndërruar ndonjëherë sikur bie nga një lartësi apo pengohesh nga diçka? Të ndodh shpesh të shohësh në ëndërr...

Të Padëgjuara4 hours ago

Pse femrat zgjedhin për burrë dikë më të madh se vetja?

loading... Është e qartë që shumica e femrave zgjedhin për shokun e tyre të jetës dikë që është më i...

Në Botë6 hours ago

Gruaja xheloze, i pret burrit organin gjenital dhe ia hedh në tualet

loading... Dyshimi se burri kishte një lidhje jashtëmartesore, bëri që bashkëshortja e tij të ndërmarrë një veprim ekstrem. Ajo i...

Në Shqipëri6 hours ago

Përndiqte vajzën në Tiranë, arrestohet Laçjani 42 vjeç

loading... Një 42-vjeçar nga Laçi është arrestuar këtë të martë në Tiranë, pas kallëzimit të një vajze për përndjekje. Në...

Në Shqipëri6 hours ago

Tiranë: U vetëhelmua, humb jetën në spital adoleshentja

loading... Një 17-vjeçare ka gjetur vdekjen në spitalin “Nënë Tereza” në kryeqytet këtë të mërkurë pasi sipas policisë, dyshohet se...

Të Famshëm12 hours ago

Kejvina Kthella prezanton ‘vëllanë’ e saj homoseksual (Foto)

loading... Ajo është një nga femrat më të dëshiruara nga meshkujt shqiptarë dhe është e sigurt që shumë prej tyre...

Në Botë15 hours ago

Nëna vret burrin, dy fëmijët dhe veten, zbulohet lidhja me “Dëshmitarët e Jehovait” (Foto)

loading... Një ngjarje e rëndë ka tronditur Michiganin. Një nënë ka vrarë ​​bashkëshortin e saj, dy fëmijët e rritur dhe...

Të Famshëm15 hours ago

Xhensila dhe Besi japin të shtunën lajmin e madh?!

loading... E shtuna që lamë pas riktheu Arbana Osmanin në ekran me sezonin e dytë të ‘Dua të të bëj...

Shnet & Pare15 hours ago

Çfarë është lemza dhe si ta ndalojmë atë?

loading... Shurupet kundër kollës dhe trajtimet tjera mund ta qetësojnë gjendjen, por ju gjithmonë duhet vizituar mjekun e përgjithshëm nëse...

Sponsor
Loading...
Sponsor

Copyright © 2017 BULEVARDI.NET